Kina

USA

Indien

Indonesien

Brasilien

Rusland

Japan

Ukraine

Tyskland

Vietnam

Malaysia

Australien

...og mange flere

_______________________

Få besøg af REJSEHOLDET i Danmark eller Tyskland

Ved dine tyske kolleger eller samarbejdspartnere nok om jeres værdier og dansk forretningskultur - og ville det gøre en forskel?

Vi kommer ud til jer og afholder workshops on location i din virksomhed - i DK eller i Tyskland

Kurset arrangeres som lukket workshop kun for jeres medarbejdere og kan samtidig skræddersyes til jeres specifikke behov.

Prisen:
Aftaler vi individuelt afhængig af varighed, indhold og omfang

_______________________


________________

Booking:

Ring 35 26 26 26

eller send en mail på:

mail: hra@livinginstitute.com

________________

 

Crash Course i Tysk Kulturforståelse:

Doing Business in Germany
- bestil en workshop og blive klædt på til at navigere kulturelt intelligent i en tysk business setting.

Målgruppe:
For medarbejdere og ledere med aktiviteter i Tyskland.

Vi kortlægger de vigtigste kulturforskelle - og giver dig redskaberne til at samarbejde effektivt med dine tyske kolleger og samarbejdspartnere.

Der vil især være fokus på :

_____________________________________________

Læs her hvad vi blandt andet har hjulpet vores kunder med:

_____________________________________________

"Quadratish Paktisch Gut....und de dumme Dänen "

Vi ved godt, hvordan tyskerne er, og tyskerne er helt klar over, hvordan vi 'flødeskumsdanskere' er.

Men hvordan håndterer man fordomme og stereotyper som tysk koncern med datterselskaber i Danmark, når man gerne vil nedbryde de barrierer, der skader det interkulturelle samarbejde?

Living Institute afholdt en række workshops for de administrative medarbejdere, for produktionsmedarbejderne og for de udenlandske familier, der bor og arbejder her i Danmark.

Sammen tog vi hul på fordommene, syretestede dem og lagde dem bag os.
Fremover handler det om at glæde sig over forskellene og udnytte de fordele de giver for samarbejdet - og for forretningen.

_____________________________________________

"Dansk leder i Tyskland"

Et dansk bryggeri udstationerer en dansk leder til datterselskabet i Hamborg

- Hvordan skal jeg som dansk leder justere på mine ledelses-redskaber, så de virker optimalt i en tysk kontekst?

- Hvad forstår mine tyske medarbejdere ved 'god ledelse'? Det samme som i Danmark...?

- Hvad skal jeg aflære og til-lære inden jeg tager fat på opgaven?

-Skal jeg flytte hele familien med til Tyskland, eller kan vi få dagligdagen til at fungere uden det drastiske skridt?

Living Institute tilrettelagde et individuelt rådgivningsforløb for den nye leder i tiden op til udstationeringen.
Her fik hun afklaring på sine spørgsmål og blev klædt på til sin nye lederrolle i Hamborg.

__________________________________