Kina

USA

Indien

Indonesien

Brasilien

Rusland

Japan

Ukraine

Tyskland

Vietnam

Malaysia

Australien

...og mange flere

________________

"Thanks for giving us a
wonderful insight to Danish Culture - it was amazing.
The workshop helped us to understand several things
about Danes.
It has certainly helped us
face the cultural challenges"

Shanti Charath Mohan
Chennai, December 2011
________________

 

 


________________

Booking:

Ring 35 26 26 26

eller send en mail på:

mail: hra@livinginstitute.com

Sprog:
Engelsk/dansk

________________

Få besøg af REJSEHOLDET i Danmark eller Indien

Ved jeres indiske kolleger eller samarbejdspartnere nok om jeres værdier, jeres forventninger til dem og måden I arbejder på - og hvilken forskel ville det gøre, hvis de gjorde?

Living Institute's rejsehold er med jævne mellemrum i Indien, hvor vi afholder skræddersyede workshops on location for vores kunder.


Kontakt Heidi Rottbøll Andersen for mere information:

hra@livinginstitute.com

Tlf: +45 35 26 26 26

________________

 

Crash Course i Indisk Kulturforståelse:

Doing Business in India
- bestil en workshop og blive klædt på til at navigere kulturelt intelligent i en indisk business setting.

Målgruppe:
For medarbejdere og ledere med aktiviteter i Indien.

Vi kortlægger de vigtigste kulturforskelle - og giver dig redskaberne til at samarbejde effektivt med dine indiske kolleger og samarbejdspartnere.

Der vil især være fokus på :

_____________________________________________

Se her eksempler på workshops vi har lavet om Indien for vores kunder:

_____________________________________________

Cultural Awareness - Bridging Scandinavian & Indian Culture
(Chennai, Indien)

Opgave:
En dansk ingeniørvirksomhed i olie og gas-branchen har etableret en datterorganisation og ansat et team indiske ingeniører under indisk ledelse i Chennai.
Det indiske team har brug for en viden om, hvad der kender tegner dansk og norsk arbejdskultur samt at afdække forventningerne fra de nordiske kollegers side, ligesom der er behov for at kommunikationen mellem de to teams generelt styrkes

- hvad skal vi være ekstra opmærksomme i vores samarbejde mellem Indien, Danmark og Norge

Mapping af p itfalls mellem nordisk og indisk arbejdskultur og bridging af de forskelle, der gør en forskel.

Living Institute afholder en heldags-workshop for alle medarbejderne samt ledelsen i det indiske team i Chennai i december 2011

Facilitator:
Heidi Rottbøll Andersen

"Thanks for giving us awonderful insight to Danish Culture - it was amazing.
The workshop helped us to understand several things about Danes.
It has certainly helped us face the cultural challenges"

Shanti Charath Mohan
Chennai, December 2011


_____________________________________________

Interkulturel Teambuilding i en indisk kontekst
(Gujarat, Indien)

Opgave:
En dansk produktionsvirksomhed inden for byggesektoren har en række produktionsfaciliteter i Indien.
Ledelses-teamet i den indiske del af organisationen har kulturelle rødder i Indien, Danmark og i en række andre europæiske lande.

- hvor ligner vi hinanden, og hvor skal vi være ekstra opmærksomme i vores samarbejde?

De europæiske ledere ønsker en dybere viden om deres indiske kolleger og om indisk forretnings- og arbejdskultur. De ønsker at forbedre den interne kommunikation, og det interkulturelle samarbejde.

Ligeledes har de indiske ledere efterlyst en stærkere samarbejdskultur og at afstemme forventningerne til god ledelse og til lederollerne i teamet.

På baggrund af denne nye viden samt de afstemte forventninger til hinandens roller, co-designer vi en række guidelines for det fremtidige samarbejde.

Living Institute afholder tre halvdags-workshops for lederne i Indien i eftersommeren 2011

Facilitatorer:

Heidi Rottbøll Andersen og Line Mark Rugholt

_____________________________________________

Udstationering til Indien

Opgave:
Både medfølgende ægtefæller, eventuelle børn og medarbejderen skal knække koden til til det gode liv i Mumbai.
For medarbejderne gælder det endvidere om at forstå den indiske arbejdskultur - og for de, der har ledelsesansvar; hvad forstår man ved god ledelse her?
- Hvilke sider af mig selv skal jeg styrke, og hvilke sider skal jeg drosle ned for?


Udfordring:
- Hvordan sikrer vi, at den medfølgende ægtefælle trives og holder sine kompetencer ved lige?

- Hvor skal vi bo?

- Arbejdsgiver i eget hjem!
Hvordan er det at ansætte hushjælp, hjælp til børnepasning osv. og hvordan agerer man som arbejdsgiver og privat familie i den forbindelse?

- Hvordan får børnene en god oplevelse i det indiske skolesystem, finder venner og legekammerater, samtidig med at de holder kontakten til deres danske venner og famiiiemedlemmer?

- Hvordan er arbejdskulturen her? Hvad skal jeg vide, for at kunne regne den ud hurtigt og slippe for at begå en masse fejltagelser?

- Hvad forventes der af mig som leder og medarbejder?


Living Institute afholder en heldags workshop om cultural awareness og indisk kulturforståelse samt om livet som dansk familie i Mumbai.
Ligesom vi identificerer det typiske mønstre og processer man gennemgår individuelt og som familie i forbindelse med en udstationering.

_____________________________________________

20 indiske sofware-udviklere er kommet til Danmark for at udveksle viden med danske kolleger

Living Institute afholder en heldags-workshop for danske og indiske medarbejdere.

Målet er at skabe en gensidig lyst til at arbejde sammen med henblik på at sikre deling af vigtig viden.

_____________________________________________

Dansk familie med to børn skal udstationeres til Bangalore i Indien

  • Hvordan omstiller vi os som familie os til et nyt liv i en anderledes kultur?
  • Hvordan vil børnene klare sig i et helt andet skolesystem?
  • Hvad skal vi især være opmærksomme på?
  • Hvordan vedligeholder vi relationerne til Danmark - familien, vennerne og kollegerne?
  • Hvad med ægtefællens karriere?

Living Institute afholdt halvanden dags kulturtræning med fokus på udstationeringsprocessen og forskelle og ligheder mellem indisk og dansk kultur

_____________________________________________